روی خط استوا

الان حدود یک ماهی هست که مهمان شهر یزد هستم و قطعا برداشتم نسبت به شهر یزد به اندازه همین یک ماه.

بعد از تماشای مکان های تاریخی اش از آتشکده گرفته تا امامزاده ها و باغ ها و عمارت ها و میدان ها و محله های قدیمی و سرداب ها و قنات ها،چیزی که من رو حیرت زده کرد دیدن این همه درخت و هوای خوب و مطبوع و بهاری در یک شهر کویری بود!

یزد تنوع گیاهی خوبی داره از انواع مختلف درخت ها گرفته تا گل های رنگارنگ که وسط میدان ها و بلوارها و باغچه های خانه ها دلبری می کنند.

ویژگی دیگه این شهر اینه که خیلی شهر تمیزی،هم خیابان ها هم کوچه ها و هرچند قدمی یک سطل زباله تعبیه شده و شعار شهرداری اینجا "یزد باید اولین شهر پاکیزه دنیا بشود"است!

پیشترها در مورد مردم یزد شنیده بودم که مردم خسیسی هستند اما تو این مدت به غیر از گشاده دستی چیزی ازشون ندیدم و اینجاست که می گن شنیدن کی بود مانند دیدن.

یک ویژگی خوب دیگه ای که دارن امنیت شهر.شما روزهای تعطیل می بینید که کاسب ها بعضی از وسایل مغازه هاشون رو بیرون گذاشتن.من اینجا جلوی یه مزون لباس عروس دیدم و ماشین هایی که درشون رو قفل نمی کردن و البته اتفاقی هم نمی افتاد!

اینجا مردمش خودشون رفتن ماهواره هاشون رو  تحویل دادن و گفتن:ما دیگه نیازی بهشون نداریم!

مساجد اغلب مملو از جمعیت.زن و مرد هایی که توی کارخونه ها کار می کنند،زیادن.

مردمش سنتی هستند و رفتارشون از یک اصالت کهن ایرانی نشات گرفته.از رنگ های به کار رفته توی چیدمان خونه هاشون تا ظاهرشون و لباس پوشیدنشون تا سبک غذا خوردنشون تا آداب و مراسم عروسیشون رنگ و بوی ایرانی داره و راستش من واقعا دارم لذت می برم و بهم خوش می گذره جای شما خالی!

مردم یزد  یک تکه کلام بامزه دارن"غمی نیست!"،و انگار اینجابا تمام سختی هایی که اقلیم کویریشون داره با این نوشدارو غمی نیست!آسان و هموار شده.

یزد شهر مهاجر پذیری .شما اینجا مردمی از شهرهای مختلف ایران رو می بینید که برای کار آمدند،چون اینجا وضعیت اشتغال خوبه اگر چه متوسط حقوق کارگرها و کارمندها پایین.قیمت زمین و مسکن هم در مقایسه با استان های خوزستان،اصفهان ،شیراز،تهران پایین هست.مصالح به کار رفته در ساختمان ها،نقشی که در فرش هاشون به کار رفته و ظروف چینی مختص این استان و شما جای دیگه ای نقش هایی به این زیبایی نمی بینید.مخصوصا فرش یزد که خیره کننده است!

راستش هنوز چندان با مردم اینجا آشنا نشدم اما اون چیزی که مشاهده کردم خیلی کم حرفن،سنتی هستن،زیاد کار می کنن،مردم دار و آداب دان هستن و زبان بومیشون رگه های مشترک آشنایی با زبان زردشتی داره.در مراسم های مذهبی هم زیاد شرکت می کنند.

در این مدتی که در یزد هستیم همسایه ها همه جوره هوای ما رو داشتن!

خلاصه اگر گذرتون به یزد افتاد دیدنش رو از دست ندید.

+تصویر میدان امیرچخماق

  • صبا ...