روی خط استواعلی‌رغم همۀ دستاوردهای جنبش زنان و علی‌رغم هیجانِ آنکه برای شکوفایی‌مان، چه رسد به بقایمان، دیگر لازم نیست مردی ما را انتخاب کند، گوشه‌ای تاریک از قلبِ «مرد مجرّد» خواهمان هست که هنوز می‌خواهیم مردی انتخابمان کند؛ آن‌هم از میان دیگر زنان. علی‌رغم اعتمادبه‌نفس فکری و تبارمان و دستاوردهایی که با قدرت مطلق ذهن‌هایمان در این دنیا کسب کرده‌ایم، ردپایی کهن در بسیاری از ما مانده است که می‌خواهد رقابت با دیگر زنان برای به‌دست‌آوردن یک مرد را به عرصۀ مسابقه یا به‌واقع تنها عرصۀ مسابقه‌ای تبدیل کند که در آن برتر از دیگرانیم. کیپنیس می‌نویسد: «به‌ازای هر جبهۀ عینی که از دست طبیعت یا جامعه یا مردان خارج کرده‌ایم، یک شکل دیگر از تسلیم به‌طرز سحرآمیزی جای آن را می‌گیرد... به‌ازای هر اینچ پیشرفت، یک انقیاد نوپدید. امروزه اکثر آن‌ها را خودمان بر خودمان تحمیل کرده‌ایم!» به‌جای جبر بچه‌داری، «زن‌ها خودشان را به زنجیر سالن بدن‌سازی درآورده‌اند». جای پاپوش‌های تنگ را کفش‌های پاشنه‌بلند مانولو بلانیکز گرفته‌اند؛ یعنی یک جراحی دلبخواه برای تغییر پاهای ناسازگار به‌شکل مناسب. به‌جای برنامۀ کمتر محبوب «زن مجرّد» که بالأخره به ذهن کسی خطور کرد که آن را هم بسازد، عمدتاً و مع‌الأسف «مرد مجرّد» نشسته است. 
«مرد مجرّد» نیز همین را تزکیه می‌کند: جاه‌طلبی زنانۀ امروزی در میانۀ هنجارهای عمیقاً سنتی جنسیتی؛ امیال سترگ یک زن قرن بیست‌ویکمی که به بازار ازدواج، آرایش و پاشنه‌های بلند حواله شده‌ است؛ موفقیتی که نه از آنِ خود، بلکه به‌بهای خسران دیگر زنان به دست می‌آید. 

*گزیده ای از مقاله "بتیا انگر سارگن" ترجمه شده در سایت ترجمان
 

نظرات  (۲)

راجع به اون لینک سه بیت لن ترانی که لینک کردی،
وقتی اون پست و گذاشتم منابعشو چک کردم،
تو کشکولای قدیمی منابعش موجوده، نمیدونم این رفیقمون چرا سرچ نکرده پیداشون کنه! حال ندشاتم برم اونجا توضیح بدم
:)) 
پاسخ:
خداییش قصد کنایه و زخم زبان و غیر مستقیم حرف زدن به شما رو نداشتم جناب بدمست چون برام قابل احترامید:)
فقط چون برام جالب بود لینک کردم،پست شما در نظرم آمد ولی از وجه جالب بودن برای خودم،لینکش کردم و نه چیزی غیر از این...این از این.اما در مورد صحت این سه بیت ارجاع ایشون به گمانم به کمپین تحریفات فضای مجازی jaliyat@بوده که این طور که از ظواهر امر پیداست با استناد به مراجع اصلی دست روی تحریفات می گذارند...
طبیعتاً به عنوان یه مذکر باید سکوت کنم اما... بگذریم
پاسخ:
اما...