روی خط استوا

با همکلاسی ها کتاب به دست، راهرو دانشگاه را طی می کردیم (آخر یکی از مشخصه های دانشجوهای تاریخ کتاب به دست بودن است!)که چشممان افتاد به استاد پیرمان که تپل بود و چشم هایش رنگی بود و خسته خسته راه می رفت،شبیه کشاورزهای مزرعه ذرت.دعوتمان کرد به اتاق کارش.اتاق به هم ریخته،پرونده ها و دفترها و نقشه ها هر کدام یک گوشه ای افتاده بودند،صندلی کج شده  و جا سیگاری مثل بستنی قیفی بالا آمده بود.انگار پیش از ما زلزله ای تمام اتاق را لرزانده بود.شهناز گفت:استاد با اتاقتون چه کار کردید؟!

استاد کیف مشکی اش را که قفلش در رفته بود، لخ لخ کنان به دنبال خودش کشید و روی یکی از صندلی ها ولویش کرد:توان ندارم دخترم.دیروز بستری بودم.

بعد آستینش را کشید بالا تا جای سوزن ها و چسب ها را نشانمان بدهد.مرضیه از بین خرت و پرت ها نقشه زیگورات را پیدا کرد و انگار که غنیمتی جنگی پیدا کرده باشد،زل آن شد.استاد از سال های جوانیش گفت، از پیش از رفتنش به هند که موتوری داشته از اینها که یک صندلی دارند و نمی دانم اسمشان چیست و باهاش ایرانگردی می کرده.آذوقه و چمدانش را توی همان صندلی جا می داده.بعد رفته هند درس خوانده و کار کرده و بیشتر کشورهای دنیا را دیده و اینکه کلی زبان بلد است و به نظرش اسپانیایی جز زبان های راحت است.همینطور که حرف می زد،بچه ها اتاق را مرتب می کردند.کوه سیگارها را توی سطل زباله ساقط کردند.پرونده ها را توی طبقات جا دادند و همزمان با رسیدن استاد به هند،شرق اتاق مرتب شده بود.پنجره ها را باز کردند و چند تایی از بیسکوییت های مانده و نم کشیده روی میز را خوردند تا دل پیرمرد نشکند.

اما آن غنیمتی که مرضیه پیدا کرده بود این بود:

نقشه زیگورات چغازنبیل اولین عبادتگاه ایرانیان،مربوط به دوره عیلامیان که جدا بودن طبقات ساختمان و اینکه روی هم ساخته نشده اند و هر کدام ستونی مجزا از دیگری دارند و تنها نقطه اتصال پلکان است را به خوبی نشان می دهد.

سازه تمام آجری(و البته شاهکار معماری آجری) در شوش خوزستان.برخی وجه تسمیه چغازنبیل را شکل این عبادتگاه می دانند که شبیه یک سبد وارونه است.چغا=تپه،زنبیل=سبد

  • صبا ...

نظرات  (۳)

خوب بود، ممنون :-)
شما که دانشجوی تاریخی، یه کم بیشتر از تاریخ بنویس. مردم ما تاریخ نمیدونن. هیچی از تاریخ نمیدونن. به جز همین چیزایی که توی تلگرام پخش میشه :-|
پاسخ:
منم چیز زیادی از تاریخ نمی دونم دکتر:دی
سعی می کنم بیشتر بنویسم:)
+البته دانشجو بودم.چند سالی هست فارغ التحصیل شدم
توصیفات عالی و لذت بخش..
پاسخ:
ممنون
خیلی دوست دارم چغازنبیل رو از نزدیک ببینم، هنوز موقعیتش پیش نیومده :(
پاسخ:
امیدوارم ببینید