روی خط استوا

۱.نظریه معروف "بینی کلئوپاترا"در دانش تاریخ در مورد نقش تصادف در رویدادها است.اینکه اگر بینی کلئوپاترا کمی کوچکتر یا کمی بزرگتر بود آیا باز هم سزار کشته می شد؟!

مراجعه کنید به کتاب تاریخ چیست؟نوشته ای.ایچ کار.این کتاب در مورد فلسفه تاریخ (از اسم فلسفه نترسید،قابل فهم)

۲.برخی از مورخان پاره شدن نامه پیامبر توسط خسروپرویز را محل تردید قرار دادند و با استناد به کاغذ و جوهر استفاده شده در نامه به جا مانده و شکل پاره شدنش بیان می کنند که این نامه جعلی و مربوط به بعد از وفات پیامبر اسلام است.

۳.مقبول ترین نویسنده تاریخ تحلیلی اسلام سید جعفر شهیدی است.

۴.شیرین بیانی(تاریخ تیموریان و مغولان) و ژاله آموزگار(باستان و اسطوره شناسی) و مری بویس(باستان و زردشتی شناسی) و...زنان تاریخ نگار دیگر از جمله افرادی هستند که دارای اعتبار زیادی در مجامع علمی و دانشگاهی هستند که با تلاششان در این رشته توانستند اعتمادها  را به قدرت استدلال و تحلیل زنان جلب بکنند.به همین خاطر در رشته تاریخ به قابلیت تحلیل زنان برابر با مردان اهمیت داده می شه.

۵.امروزه تحقیقات  در علوم انسانی بالاخص در رشته تاریخ در سطح خرد و  اصطلاحا با نگاه میکرو بررسی می شوند تا جایی که عنوان یک پایان نامه دکترا در دانشگاهی(اسم کشور رو یادم نیست)پیرامون تزیینات تاج شاه عباس صفوی نوشته شده.

۶.برای نوشتن پایان نامه ای پیرامون زنان آوازه خوان و رقاص در دوران صفوی دانشجویی از بیش از هشتصد منبع تاریخی مرتبط با موضوع،بهره برد.

۷.در مورد وضعیت زنان در دوران ساسانیان مواجه فمینیستی نداشته باشید!فراموش نکنید که در همین دوره پوراندخت  به پادشاهی رسید.

۸.نژاد آریایی خالص امروزه یک افسانه بی اعتبار است چرا که نژاد شناسان با بررسی آناتومی بدن و دی ان ای و... آزمایش هایی از این دست این نظریه را رد کرده اند.همان طور که نظریه نژاد خالص یهود نیز توسط نژاد شناس خوان کوما  رد شده.حالا چرا ما آریایی خالص نیستیم؟چون ایران یک زمانی چهار راه ارتباطی بوده و محل تجارت و نزاع.اقوام گوناگونی به این سرزمین مهاجرت کردند و(بعضا حمله کردند)  و وصلت ها شده در این میان...پس این که کرد ها و لرها و فلان قوم و بهمان قوم خالص اند و بقیه نیستند،استدلال غلطی است.

۹.ایرج افشار یکی از معتبرترین نویسندگان تاریخ ایران که تحصیلات آکادمیک این رشته را نداشته اما با سعی و تلاش و علاقه فردی توانسته به چنین جایگاهی برسه.فهرست مقالات ایشون یکی از منابع پرکاربرد محققان تاریخ ایران است.

 • صبا ...

نظرات  (۱۱)

در مورد تاریخ معاصر چندتا منبع میخوام که بی طرف باشن و واقعیت رو همونجور که بوده نوشته باشن نمیدونم چرا تاریخ معاصر که میخونم مدام این جمله که یا گفته خود ناپلئونه یا منسوب به اونه یادم میاد تاریخ را فاتحان می نویسند راستش خیلی اعتماد ندارم که همه واقعیت باشه
پاسخ:
کتاب ایران بین دو کودتا نوشته داریوش رحمانیان انتشارات سمت رو تهیه کنید و قسمت منابع استفاده شده در انتهای کتاب رو هم یک نگاهی بیندازید کتاب های مرتبط رو معرفی کرده
ایران بین دو انقلاب آبراهامیان
مصدق و مبارزه برای قدرت در ایران همایون کاتوزیان
تجدد آمرانه تورج اتابکی
تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی ایران از سال ۱۳۲۰تا۱۳۵۷سید علی رضا ازغندی
یه چیزی مدتهاست مده و اون این که بگیم من که سوادشو ندارم میذارم به عهده اونی که سواد داره. و بعد اونی که سواد داره رو اون بابای صاحب کتاب و محقق و مولف نمی بینیم، بلکه هر رفیق دخترخاله مون یا دایی همسایه مون یا آقا پسر تو بورس محله یا شبکه اجتماعی یا ... که خوب صحبت میکنه یا خوب لایک می گیره یا دیگه خوب نمره میگیره میشه مرجع تقلیدمون و هرچی گفت رو ترویج و تبلیغ می کنیم و خون هم حاضریم پاش بدیم. بعد میگیم تاریخ دوست ندارم نمیخونم ولی با توپ و تانک و مسلسل از همه باورهای تاریخی بی مطالعه مون دفاع می کنیم و ... 
پاسخ:
اینم از اون پدیده های انسانی:))
راستش با علم تاریخ میونه خوبی ندارم. به نظرم اصلا علم حقیقت نمایی نیست
پاسخ:
حقیقت سخت به دست میاد پس از همین الان هم اگر شروع کنیم،دیر شده
به نظرم بهتره میونه مون رو با حقیقت خوب کنیم.بقیه مسایل فرع بر این قضایا ست
 • آقاگل ‌‌‌‌
 • خیلی خیلی عالی.
  سعی کنید ادامه دار باشه این پست ها.
  استفاده کنیم ما بی سوادها.
  :)
  پاسخ:
  خواهش می کنم
  نفرمایید.راستش من هم همچین احساس با سوادی نمی کنم:دی
  تاریخ رو باید مطالعه کرد.به نظرم خوندنش برای همه لازمه
  جناب افشار رو برای همین مثال زدم که تحصیلات دانشگاهی ندارن اما محقق معتبری هستند:)
 • پاسدار گمنام
 • سلام
  بحث ژن های خالص در بند 8 که فرمودید یک امر مطلق نیست بلکه نسبی است...و این که می گویند لرها و کرد ها دارای ژن خالص تری هستند صحیح است به دلیل اینکه ازدواج های درون قومی در ان ها سبب شده ژن های آن ها بکر تر باقی بماند و نمود ژن ها یا همان فنوتیپ دارای اصالت بیشتری باشد.
  این قضیه در یهودیان نیز صدق می کند و از جمله  بیماری هایی چون سندرم بلوم ، آنمی فانکونی، برکا 1 و 2 ، بیماری تای ساکس و بیماری گوشه که تقریبا خاص یهودیان و ژن های یهودی بخصوص تیره ی اشکینازی هستند.
  از اول گفتم هرکی در زمینه ای که میتونه اطلاعات خوب و درست بده.
  در مورد ۲ موافقم و اینکه اصل داستان اون نامه و جزئیاتش خیلی تحریف شده
  مورد ۸ هم سال ۸۴ یه موسسه تاریخ پژوهی انگلیسی تحقیق میکرد در مورد نظریه ای که میگن ۷۰٪ از آسیایی ها از نسل مغول ان. منم توو اون پژوهش شرکت کردم و تست بزاق دادم :-) من مغولی نبودم :-) از اولش میدونستم من سوئیسی ام :-D

  خیلی خوب بود این دوپست. ادامه بده مرسی
  پاسخ:
  چه با کلاس.سوییسی:)))
  بله منم در مورد این تحقیق از استادم شنیدم و اینکه در مورد ایران ثابت شده که نژاد یه دستی نداریم
  خواهش می کنم.باعث خوشحالی اگر مفید بوده:)
 • هولدن کالفیلد
 • چقدر این دو تا پست خوب بود
  پاسخ:
  به قول هولدن نوش جان:دی
  راستی اینم یادم رفت بگم بابا به خدا تاریخ درس حفظی نیست. من یاد ندارم تاریخ رو حفظ کرده باشم.
  یادمه سر امتحان ترم تاریخ افشارمون استاد سوال داده بود سیاست های نادر چه تاثیری روی سیاست های خارجی امروز داشته؟ خب قطعا باید تحلیل می کردیم دیگه!
  پاسخ:
  بلی بخشی از نمرات درس ها هم مرتبط با پژوهش های هر ترم:)
  بازم سلام :)
  این نکته های من، که پیشاپیش میدونم حرص شما رو هم درآورده: :)
  توی تقویم های ایران باستان مناسبتی تحت عنوان روز پسر، روز خواهر، روز برادر نداریم!
  اسم گذاری ماه ها به نام حیوانات ریشه ایرانی نداره و مغولیه.
  تولد کوروش 7 آبان نیست!
  کوروش به جز منشور حقوق بشرش هیچ دست نوشته (!) دیگه ای از خودش به جا نذاشته که توش ما رو یه عالمه نصیحت کنه!
  ارد بزرگ (!) که همه به اشتباه بهش میگن اَرَد هم از خودش برای ما جمله به یادگار نذاشته و شخص بزرگمهر حتی! (سحرخیز باش تا کامروا شوی!! بزرگمهر!! :| )

  خیلی جاها دیدم که برای نامگذاری برندشون از کلمه "ساتراپ" استفاده می کنن! یا دوستی شاعر بود که تخلصش ساتراپ و خواننده رپی به نام ساتراپ!! این دوستان فکر می کنن ساتراپ یه سردار هخامنشیه! اتفاقا خیلی هم متداول شده!
  اشکانیان یکی از دموکرات ترین و طولانی ترین حکومت ها رو تو تاریخ پیش از اسلام ایران داشتن که قسمت اعظم آثارشون توسط ساسانی ها از بین رفته.
  بی شک ما درخشان ترین و طلایی ترین دوره های تاریخی رو فقط قبل از اسلام نداریم. و انقدر افسوس و آه نخوریم که اگه مسلمونا حمله نمی کردن به ایران الان ما قدرت اول جهان بودیم! ایران از اسلام به بعد هم پیشرفت های بزرگی داشته. از نظر دانش، هنر، معماری و... بپذیریم که بزرگان زیادی داشتیم که هم ایرانی بودن هم مسلمون.

   این بود انشای من :) امیدوارم برای دوستان علاقمندی که نمی دونستن مفید بوده باشه :)

  پاسخ:
  سلام:)
  آخ آخ اون قسمت از بین بردن تمدن اشکانیان اشک من رو در آورد.جدی می گم!یا شکل مرگ ابومسلم خراسانی هم همچنین(اگرچه شخصیتش خاکستری مایل به سیاه:دی)ولی به نظرم با نامردی کشتنش:(
  بله نقاط درخشان تمدن اسلامی_ایرانی غیر قابل انکار مخصوصا اینکه در بخش عظیمی از این تمدن ایرانی ها نقش پررنگی داشتند.
  ممنونم از نکات خوب شما:)
  الان پستاتون رو دیدم متوجه شدم دانشجوی تاریخ هستید :) خیلی هم عالی. هم رشته ای محسوب میشیم :)
  پاسخ:
  چه حسن تصادفی؛)
  چقدر پستای تاریخی تون عالی بود. واقعا آفرین. اتفاقا منم قصد داشتم چند تا باور غلط و عامیانه تاریخ رو تو وبلاگم بگم دوستان بدونن که الان با پستای شما مواجه شدم.
  می تونم چند تا مورد بگم به لیستتون اضافه کنید؟
  و اینکه شما تاریخ و باستان شناسی رو آکادمیک خوندید یا مطالعات شخصی خودتونه؟ 
  پاسخ:
  خواهش می کنم.لطف دارین
  یه چند سالی هست درسم رو تموم کردم...
  بفرمایید دوست عزیز استفاده می کنیم:)