روی خط استوا

یک قاعده ای هست"درک درست قضایا"،شاید بهتره اسمش رو توانایی بگذاریم.کسانی که این توانایی رو دارن برای خودشون یک سری اصول و ارزش و حریمی رو تعیین می کنند.یک شاخص مدنظرشون که بر اساس همان شاخص عمل می کنند.وقتی از حریم شخصی حرف می زنیم بخش عمده مسئولیت حفظ این حریم بر عهده خود فرد.جمله"همه چیز را بگو،بگذار همه چیز آشکار بشود"ارتباط مستقیمی با بی تفاوتی نسبت به حریم شخصی داره.این در حالی که برخی  چیزها سرمایه های  ماست که نباید(و البته ضرورتی ندارد) همه از آن مطلع باشند.سرمایه هایی که شامل اشتباهات،رازها و حتی گناهان ما (در وجه مذهبی اش)می شود.بعضا کار خیری که از نیت بیانش مطمئن نیستیم نباید گفته بشود مگر برای ترویج آن خیر و عمل نیک.

من گاهی به این قاعده فهم درست قضایا،"فرهنگ "هم می گم و آن را بر دین ارجح می دانم.به نظرم فرهنگ(از دید من به عنوان یک فرد و نه متخصص)بستری که فهم از دین رو تصحیح می کنه و گرنه دین هم می تونه گمراه کننده باشه.

در همین راستا دکتر شریعتی در کتاب خودسازی انقلابی (نقل به مضمون)گفته که انسانی که فکر درستی داشته باشه حتی اگر با کتابی که در آن کفر و عناد هست،مواجه بشه،مسیر خودش رو پیدا می کنه و انسانی که فکر درستی نداشته باشه قرآن هم مسبب گمراهیش خواهد شد.

فرهنگ چیزی که ارجح تر از آن سبب که انسانی که دارای فرهنگ هست قادره به درستی زندگی بکنه ولی دین داری که فرهنگ نداشته باشه،اسباب رنج خودش و دیگران رو فراهم می کنه.


 • صبا ...

نظرات  (۸)

هر وقت دین راهش از اخلاقیات و یا به قول تو فرهنگ جدا شد همون جا باید ولش کرد...
پاسخ:
دیگه ماهیتش تغییر می کنه و هرچیزی هست الا دین
طرز فکر، مهم‌ترین عامل تعیین کننده حدود روابطم با بقیه است؛ خیلی چیز مهمیه، خیلی...
پاسخ:
همین طوره
 • مــیـمـ‌‌‌‌ ‌‌‌‌
 • وای وای وای اون نقل قول دکتر شریعتی رو یعنی باید با آب طلا نوشت
  پاسخ:
  :))
  البته که "شعور" هم معادل خوبی برای این عبارت هست :))
  پاسخ:
  بلی:))
 • آبان دخت ...
 • جای تامل داره این پست...
  پاسخ:
  :)
 • آقاگل ‌‌‌‌
 • اگه این مشکل حریم شخصی حل میشد خیلی از مشکلات مه در کنارش میرفت کنار.
  کلا خیلی خوب میشد!
  ولی خب نمیشه که بشه!
  طبق قانون پایستاری انرژی حتی!

  پاسخ:
  قانون پایستاری انرژی؟
 • فاطیما کیان
 • اصولا ادمی که حریم شخصی خودش رو حفظ نمیکنه و راز دار برای خودش هم نیست نمیتونه این حریم شخصی آدم ها رو درک و حفظ کنه و اینطوری میگه که "همه چیز را بگو،بگذار همه چیز آشکار بشود" !!!
  پاسخ:
  وحاصلش این میشه که فضا رو برای زندگی خودش و دیگران تنگ می کنه...
  این پست برام کاملن قابل لمسه.
  پاسخ:
  :)